sobota, 24 kwietnia 2010

Zaczynamy od Stavanger :)Stavanger to norweskie miasto portowe (założone w 1425 roku) i gmina leżąca w regionie Rogaland, położone nad południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii nad Oceanem Atlantyckim.

Stavanger jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego. Najważniejsze światowe koncerny naftowe mają tam swoje biura, które nadzorują wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym. Swoją siedzibę ma tutaj firma Statoil.

Historia Rady Okręgu sięga roku 1837, ale dopiero w roku 1976 odbyły się lokalne wybory do rządu okręgowego.

W Stavanger warto zobaczyć Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum) znajdujące się w najstarszej części miasta Gamle Stavanger. Niegdyś funkcjonowało w mieście kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby. Miasto znane jest również z połowów szprotek.

Do najcenniejszych zabytków należą m.in: katedra romańska z przełomu XII i XII w., dwór Ledal z XVIII w. oraz pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu.

Około 5 km od Stavanger - w Hafrsfjord - pierwszy król Norwegii Harald Pięknowłosy stoczył bitwę w roku 872 i zjednoczył 29 małych królestw tworząc Królestwo Norwegii.

Ok. 15 km na południowy zachód od miasta znajduje się Port lotniczy Stavanger.

Gmina Stavanger jest 407. norweską gminą pod względem powierzchni.
:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz